Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - koyot

Страници: 1 [2] 3
16
Много емоции и преживявания ще има :) Остават 66 дена до откриването на ловния сезон, а аз нямам търпение!  :D НАСЛУКА колеги !!  :P

17
Ловът с капани се практикува от преди много години при него се изисква да си точен ловък и най вече сръчен зада изработиш  капана и зада го поставиш на правилното място по правилния начин !!!
които има опит с капани да слага снимки и да разказва !!!

Този е бил най-ефикастният който съм правил до сега!Само че това е снимано 2005г.  :-\

18
Лов на едър дивеч / Re:Следите на дивеча
« -: Юни 02, 2009, 03:03:41 pm »
Да, освен вълка не виждам друго заподозряно животно!

19
Лов на едър дивеч / Re:Следите на дивеча
« -: Юни 02, 2009, 02:07:33 pm »
Ами тва едва ли е следа от нерез щото е лапа..По скоро бих зачетъл мнението ти че е от вълк :)

20
И аз да се похваля какво си намерих в събота  ;D !!!

Оф като е гледам тая снимка..Голям си късметлия. :) Обикалям гората си от години наред и никога нямам късмет ( с намирането на сувенири )  :o

21
Общи приказки / Re:Рекламирайте сайта
« -: Юни 01, 2009, 10:02:37 pm »
Колкото по-бързо толкова по-добре  ;)

22
Лов на едър дивеч / Re:Следите на дивеча
« -: Юни 01, 2009, 10:00:16 pm »
Ами незнам, но и да не е на мечка е доста голяма .. Куче неможе да остави такива следи нито елен  :-\

23
Лов на едър дивеч / Re:Следите на дивеча
« -: Юни 01, 2009, 09:16:31 pm »
ето и малко реални:

Тук на втората снимка, която си показал има една лапа, но не мисля, че е на куче,а по скоро на мечка :)

24
Лов на едър дивеч / Re:Вярно ли е че?
« -: Юни 01, 2009, 09:13:04 pm »
Моля да обърнете внимание на този приятел! :)

25
Прав си за кучетата много са добри ! :)

26
Общ вид,конструкция и поведение:

Куче с ръст над средния и здрав тип конструкция.Височина в холката:при мъжките 58-68 см.,при женските 55-65 см.Височината в кръста е с 1-2 см.по-малка или равна на тази в холката.Индексът на разтегнатост при мъжките е 102-104 см.,при женските 103-105 см. Типът на поведение е уравновесен.Вторичните полови белези са добре изразени.Типичният алюр при търсене на дивеча-широк тръст или  небърз галоп.При преследване-галоп.

Недостатъци и пороци:къси крака,дълги крака,разтегленост или скъсеностна тялото,прекалена сухост или масивност,злоба към хората,грубост,страхливост.Ръст над посочения в недостатък ,под стандартния-порок.

 

Цвят:Най-типичен е белият с черни петна и с жълто-оранжеви петна.Големината на черните петна не е ограничена,включително до мантия покриваща цялото тяло.Жълтото покрива главата,а също рамената и задницата,ако те не са бели.на слепоочията са допустими неголеми тъмни петна.Крайниците и коремът са винаги бели.Допустим цвят е бяло със сиви петна,бяло с яркооранжеви петна,а също и незначителни напръскани петънца.

Недостатъци:Значително количество напръскани петънца,прекалено червени или прекалено жълтипетна.

Пороци:Целият цвят е от гъсти напръскани петна Наличието на миши или кафяви петна ,а също и отсъствие на жълто-оранжеви петна е дискфалифициращ порок.

 

Козина:

На главата,ушите и краката е къса на останалите части по-дълга(4-5 см.)Козината е малко по-удължена на холката и на вътрешната страна на бедрата и не образува кичури Опашката е покрита почти равномерно по цялата си дължина с права ,гъста и средно дълга козина благодарение,на която изглежда дебела.Към края на опашката козината е малко по-къса.Подкосъмът е добре развит.

Недостатъци:прекалено дълъг или къс косъм,реси на опашката,слабо развит подкосъм.

Пороци:вълнист или рунтав косъм ,отсъствие на подкосъм.

 

 

Кожа,мускули и кости:Кожата е плътна,еластична,без гънки,мускулите са добре развити,костната система е здрава.

Недостатъци или пороци:слаборазвита костна система или мускулатура ,гънки на кожата по главата и шията.

 

Глава:

Суха,черепът е продълговат,доста обемист,но не широк.Надочните дъги са слабо изразени.Преходът от челото към муцуната е със забележим плавен отстъп ,но без рязко изразена чупка.Тилната кост е слабо изразена,тилът е леко закръглен.Профилът на муцуната клони към правоъгълник.Устните са плътно прилепнали до челюстите без да увисват.Носната гъба е едра и черна. надочни дъги

Недостатъци:Рязко изразена тилна кост ,силно развити надочни дъги прекалено слабо изразен преход от челото към муцуната ,гърбав нос,прекалено вдлъбната ивица по средата на челото,малки скули и широко чело.

Пороци:масивна ,тежка глава,вирната муцуна,частично или напълно светла или кафява носна гъба,силно гърбав нос.

 

Уши:

Висящи ,умерено тънки,не дълги,с триъгълна форма,леко закръглени по крайщата.Плътно прилягат към главата ,поставени са високо.Могат да имат гънка.

Недостатъци:прекалено дълги или малки,ниско поставени.

Пороци:завити на тръбичка,приповдигнати на хрущяла,прекалено покрити с удължен косъм.

 

 

Очи:

Средно големи,тъмнокестеняви или кестеняви.Разрезът на клепачите е закръглен или леко кос,Крайщата на клепачите са тъмни.

Недостатъци:Светли,малки,хлътнали очи с кръгъл разрез на клепача и светли негови крайща.Дискфалифициращи пороци:разногледи или много светли очи.

 

 

Зъби:

Бели,здрави,едри,добре развити ,плътно прилепнали един до друг.Ножицовидна захапка.

 

Шия:

Закръглена,мускулеста,суха.Дължината и клони към тази на главата.Поставена е на 40-45 градуса спрямо оста на тялото.

Недостатъци:ниско или прекалено високо поставена,плоска,недостатъчно окосмена,масивна или с реси.

 

Гърди:

Широки,дълбоки,с отчасти бъчвообразни ребра,спуснати по лактите или по ниско.

Недостатъци:тесни,бъчвообразни

Пороци:тесни,плоски,слабо развити

 

Корем:

Стегнат,малко над линията над гърдите.

Недостатъци:прекалено стегнат или увиснал

 

Холка:

Достатъчно развита откроява се на линията на гърба.

Недостатъци:недостатъчно развита

Гръб:

Широк,прав,мускулест

Недостатъци:мек

Пороци:увиснал,гърбав.

 

Кръст:

Къс,широк,изпъкнал,мускулест.

Недостатъци:дълъг,прав,увиснал,гърбав

 

Крупа:

Широка,леко полегата.

Недостатъци:тясна,скосена

 

Предни крайници:

Прави,сухи,с добре очертани кости и сухожилия,мускулести.При поглед отпред прави и паралелни.От китката до лакътя овални в разрез,лактите са обърнати строго назад.Дължината на предните крака е около 50 процента от височината на кучето в холката.Ъгълът на съчленението рамо-плешка е близък до 100 градуса.Китките са поставени почти отвесно.

Недостатъци или пороци: Къси крака или прекалено дълги,право рамо,изкривени предраменни кости,наклонени китки,извити навън или навътре лакти,извити навън или навътре лапи,огънати напред китки и предраменни кости.

 

Задни крайници:

Сухи,мускулести.При поглед отзад-прави и паралелни.Ъглите на ставите са ясно изразени.Скактелните стави са добре изразени,сухи.Ъгълът на скакателната става е 135-140 градуса.Глезените стоят почти вертикално.

Недостатъци или пороци:Изправена крупа,саблевидност,сближаване на скакателните стави,бъчвообразни крака.

 

Лапи: Сводести,стегнати,с овална или закръглена форма и плътно стиснати пръсти.Ноктите са насочени към земята.

Недостатъци: Плоски,растворени или прекаленно удължени.

 

Опашка: Саблевидна,в основатадебела,към края постепенно изтънява.Дължина – до скакателните стави или с 2-3 см по-къса.Вдигната стръмно нагоре.

Недостатъци: Прекаленно дълга или къса.Равномерна дебелина по цялата дължина,известна огънатост встрани,слабо или прекалено окосмена,с малко реси.

Пороци: Изкривена,силно извита,дълги реси.

27
Как така Дратхаара е най-доброто куче.Е с това не съм съгласен!Всичко зависи от дресировачното обучение!

28
Ловът на водоплаващ дивеч изисква от ловеца не само огромно желание за практикуване, а и елементарни умения. Иначе честите неуспехи го обезсърчават и най-често отказват от този пленителен лов. Верен на принципа „Сам ловецът не е ловец”, е добре да го практикувате с Ваш колега, който също като Вас изгаря от желание да постреля по патици. Човек винаги има какво да научи, колкото и добър и подготвен да е. Анализирайки своите грешки и успехи, той достига до изводи, които ще му помогнат в следващия лов. Обмяната на информация, съветите, прехвърляни от един на друг, със сигурност ще обогатят уменията Ви.

Ловният излет с компания няма да Ви се стори скучен, а студът - отвратителен. Чашата горещ чай ще е много по-приятна, ако има с кого да я споделите. Подхлъзване от брега ще доведе до неприятното Ви измокряне, а помощта на другия ловец в този момент ще е неоценима. Дали всеки ще си прибере отстреляните трофей след лова или ще ги поделите помежду си, зависи от Вашите отношения с ловеца, с когото ловувате. Лично аз предпочитам да разделим с колегите отстреляните птици. Така ловът се превръща в удоволствие, напрежението във всеки стрелец спада и се постигат по-точни изстрели. Пък и патица в повече или по-малко не би сринала семейния бюджет на всеки уважаващ себе си ловец.
Ако и двамата ловци притежават кучета, които са на еднакво ниво на обучение, а времето е изключително студено, може в единия излет да използвате едното куче, а в следващия – другото.Така пестите енергията на Вашите любимци в студените зимни дни.
За съжаление повечето ловни кучета спират да демонстрират уменията си точно в този сезон, когато са подложени на голямо физическо и психическо натоварване по време на лов. Като всеки жив организъм и те страдат от неразположение, възпаление на дихателните пътища, повишена температура и отпадналост. Грижата за ловното куче въобще е голяма отговорност и е по-важна от желанието за стрелба.
Ако кучетата, с които ловувате на патици, са в различен етап на развитие, то едното винаги ще се учи от другото, когато са заедно. Подражанието в действията при тях е един от начините за увеличаване на уменията им. Няма два еднакви лова, всеки е различен от предходния и ще се отличава от следващия. Различните ситуации обогатяват както нашите умения, така и тези на кучетата.
Ако някое от кучетата е в напреднала възраст, по-добре е изобщо да не се използва за апортьор от водата. Все пак всичко зависи от физическото състояние на кучето - възрастта му не е от такова значение, важна е аклиматизацията му, която бива общофизическа и моментна. Общофизическата включва периода на аклиматизиране на кучешкия организъм от топлата септемврийска, 12-16-градусова вода към студената януарска 2-5-градусова вода. Без подобна аклиматизация е немислимо да използвате Вашия четирикрак помощник за апортьор. Ако е опитно и добре работещо куче, той със сигурност ще влезе във водата, но това няма да е добре за организма му. Ако е млад и неопитен пък има вероятност да откаже апорта. Това от своя страна води до влошаване на подготовката му. Съществува възможност отказът му да се превърне в трайно отрицателно поведение или той да работи избирателно на различен апорт и различно условия.
Редовните излети и честите съприкосновения на кучето с водата водят до аклиматизацията на организма му към все по-ниските температури.
Моментната аклиматизация на ловния ни помощник включва периода преди започване на всеки лов. И ако за останалите видове лов на пернат дивеч тя не е от голямо значение, то при лова на патици е задължителна. Ако кучето е пътувало в автомобил до предпочитания от Вас водоем, тялото му е затоплено. Лежащото или спящо куче повишава своята телесна температура. Протягането му, когато току-що е станало, е начин да нормализира телесната си температура. Никога няма да видите куче с преохладено тяло да се протяга - то винаги стои свито. Докато затопленото и чувстващо се в отлично състояние куче с удоволствие ще го направи и ще разтръска уши.
Ако имате възможност, оставете Вашия помощник да побяга по брега в плитката вода. Ако пък съществува вероятност той да вдигне ятата преди да сте подготвени за стрелба, по-добре останете до автомобила.
Ако бреговете на водоема са заледени, то това вече е сериозно изпитание за птичаря. Водата винаги замръзва от брега навътре към водното огледало. Патиците съвсем естествено са във водата или, прелитайки, я търсят. След стрелба най-често отстреляните патици остават във водата, откъдето кучето ще трябва да апортира. Ще му се наложи да влезе и излезе от водата. Навътре ледът е тънък и крехък, чупи се лесно под тежестта на опитващото се да се покачи отгоре куче. Това изтощава бързо птичаря, той губи самообладание и търси възможност чрез плуване да достигне по-удобно място, за да се покачи на ледената кора. Самият Вие не сте в състояние да му помогнете. Остава Ви притеснено да наблюдавате своя любимец, да го зовете, за да му вдъхнете кураж и да се упреквате за лекомислието си. И ако със сетни сили той успее да се покачи на леда и се добере до Вас, това е добре, защото съществува и друг вариант със съвсем друг край...
В подобни моменти кучето отдавна е забравило за патицата: в него е заработил най-силният му инстинкт - този за самосъхранението. При такива ситуации е по-добре да не ловувате и да не излагате на рискове своя любимец.
За лов без куче просто не говоря! Вярно е, че много колеги използват различни приспособления или въдици, за да извличат отстреляните патици от водата и това върши работа, но самият лов губи чара си. Ловът на патици с куче е демонстрация на перфектно обучение и синхрон между ловеца и неговия четирикрак помощник.
Водоемите, около които се ловува, са:
- плитки води – блата, мочурища с подпочвени води;
- дълбоки водоеми – язовири, рибарници или естествени водосбори;
- течаща вода – реки от различна големина, оточни и напоителни канали.
В зависимост от атмосферните условия водата поддържа определена температура. Трябва да се има предвид, че при продължителни минусови температури на въздуха първи замръзват водоемите с най-малка дълбочина, а след това - тези с нетечаща, но дълбока вода, където циркулацията между слоевете не позволява тя да замръзва. При вторите водата се държи в границите на 11-12 градуса по-високо от тези на мочурищата. Най-топла е водата в реките. Температурата в тях е 2-3 градуса по-висока от тази в дълбоките водоеми.
Водоем, които е започнал да се заледява и замръзва, най-скоро ще престане да се обитава от ятата патици. Въпреки че са издръжливи на студ, все пак те предпочитат такъв, който може да им предостави минимални удобства.
Честите прелети на ятата не са само за търсене на храна. Посещението им на различните водоеми в един район дава възможност те да се запознават с условията в тях.
Блатата и мочурищата поддържат висока хранителна база: обрасло във висока блатна трева дъно и охлювчета. В същото време тези водоеми почти целите са обрасли с тръстика, което дава възможност за прикритие на ятата, а и поддържат постоянно ниво целогодишно. През пролетта и лятото се използват от местните патици за гнездене и отглеждане на поколения. Въпреки плитките си води блатата и мочурищата са отлични за дневен престой, което ги прави посещаеми целогодишно. В началото на зимата или при малко по-топло време те задържат ятата. Единственият им „недостатък” е, че при продължителни минусови температури замръзват бързо. Това принуждава патиците да търсят водоеми с по-голяма дълбочина, където водата все още не е замръзнала. Ако водата в тези водоеми е пресъхнала и дъното им е тинесто, ятата също отлитат. Патиците са водолюбиви птици: нито заледеният водоем, нито тинестият са в състояния да ги задържат. Поради ниските си брегове и разливите на такива водоеми се ловува успешно, но с добре претърсващи кучета, като стрелците, обхождайки водоема, остават на открито в готовност за стрелба.
Плувайки из водоема, патиците оставят своята миризма. Наслагвайки миризма върху миризма, на кучето ще му е доста трудно да открие тялото на отстреляната птица. А ако е само ранена? Именно затова кучето трябва да е работило като апортьор в предишни сезони, и то от водоеми с чисти брегове. Опитът, добит от тях, ще окаже положително влияние върху работата му в гъстите и почти непроходими блата. В тях кучето трябва да претърсва плувайки, както и да апортира птицата, която не е видяло къде точно пада. На всичко отгоре самата птица ще му пречи при завръщането му към Вас, закачайки се във всичко възможно. Затова кучето трябва да има силно желание за работа, отличен апорт и доверие към водача си.
Дълбоките водоеми – езера, рибарници и язовири имат почти винаги високи брегове, подходящи за изграждане на гончета. Успешно се ловува сутрин и вечер при поредния прелет на ятото от и към водоема. Ако ловците, участващи в излета, са разделени по брега, имат по-голям шанс да успеят при отстрела на плуващите във водата птици. Патиците често сменят посоката на движение из водоема, като доближават ту единия, ту другия му бряг. И въпреки че повечето се гмуркат и вдигат врява, в ятото винаги има и такива, които се грижат за неговата безопасност.
Вдигнатите от стрелбата птици често се насочват към отсрещният бряг или ръкавите. Това дава възможност за стрелба на повече ловци. След провеждане на динамична стрелба, ако водоемът е малък и не предоставя възможност за укритие, ятото отлита към най-близкия друг, който му е известен. Това по принцип не е беда. Ако на тези водоеми има колеги, то много скоро на нашия ще дойдат птици от тях.
И докато водоемите от предните два вида са предпочитани повече от местните ята, то реките са притегателна сила за долитащите от север патици. Следвайки хилядния път на предците си, големите долитащи ята се придържат към тези водоеми, предоставящи повече шанс на птиците. Пръснати по течението, завой след завой, разтеглени в малки групи, през деня те почиват, а привечер тръгват из околните ниви, за да подкрепят уморените си тела.
Дори в предходни години патиците да са били пак по същите места, бреговите ивици са претърпели промени - някъде водата навлиза в сушата и събира брега и дърветата, другаде се отдръпва и променя коритото си – и това принуждава птиците да извършват чести разузнавателни прелети за откриването на възможно най-добрата хранителна база за умореното ято, както и на водоем с добра възможност за почивка. И тук, разбира се, има някои изключения. Ако лятото и есента са сухи и без валежи, нивата на реките са ниски. Водата е ниско в речното корито, извън върбите - обичайните естествени прикрития по бреговете. В такъв случай откривайки по-удобен водоем, ятата отлитат и е възможно да се върнат единствено в ранна пролет след снеготопенето или при обратния полет към северните райони на планетата. В студени зими дори бреговете да се обледенят и във водата да се появят ледени късове, реките остават единствените възможни водоеми за патиците, тъй като другите, по-малките, вече са замръзнали. До замръзване на цели реки се стига рядко.
Около реките се ловува предимно на крак, като се обхожда бреговата ивица. Но внимание! Ако районът Ви е непознат, страната, където сте застанали Вие, може да се окаже опасна. Възможно е добре прикрит или придвижващ се друг ловец, който не сте забелязали, да попадне в обсега на Вашето оръжие!
Ако имате възможност, сменяйте често водоемите, на които ще ловувате. Не че ще наплашите птиците вътре - и без това те са в голямо „текучество” там. Става дума за това, че различните условия на ловуване ще Ви обогатят емоционално.
Като всеки друг лов и този на патици изисква от нас доза етичност. Не стреляйте по цялото ято, а само в определена птица. Безразборната стрелба води до голям брой поразени, но не добити птици.
Птицата със счупено крило е трудна за отстрел. Гмурка се и плува бързо под вода и не дава възможност за довършителен изстрел. В същото време е обречена да търси храна. Стрелбата на голямо разстояние води до същите последствия: най-често тя само поразява, но не убива патиците.
При студено време и дъжд се образува поледица. Перата на птиците се заледяват, а това пречи на полета им. Трябва им време да ги почистят и подредят. Без възможността да отлетят те се превръщат в лесна мишена, но трофеят им е без никаква емоционална стойност за етичния ловец.
Често след стрелбата на вечерния прелет във водата остават мъртви птици, които течението изтласква на брега. Това много добре са разбрали лисиците и чакалите. Така че при практикуването на птичарския лов е добре да обхождате с поглед освен водата и небето, и брега. Понякога вредният дивеч сам дава на наблюдателния ловец възможност за стрелба.
Необходимо е около водема да спазвате абсолютна тишина. Не разговаряйте и не викайте след кучето. Ако досега не сте успели да се справите с непослушанието на птичаря, едва ли сега ще успеете. Зле подготвено куче само ще пречите на останалите ловци. А и за вас самите при този начин на лов лошо обученото куче повече е в тежест, отколкото на помощ. В такъв случай е по-добре да ловувате сам, но ловувайте, а не се отказвайте. Винаги има първи път. А дали след първия лов на водоплаващ ще има много други зависи само от вас.

29
РАСОВ СТАНДАРТ

FCI-СТАНДАРТ № 103 от 08.07.1994г.


Произход:Германия

Предназначение:Ловно куче с многостранно предназначение,особено за наземен и подземен лов.

Класификация:Група3,Териер
Секция 1
Териер с изпит за работа

Общ външен вид:Малко,като цяло черно-червеникаво,компактно ловно куче с добри пропорции

Важни размерни съотношения:
Гръдна обиколка / височина на холката: гръдната обиколка е от 10 до 12 см по голяма от височината на холката.
Дължина на тялото / височина на холката : тялото е съвсем малко по дълго от височината на холката.
Дълбочина на гръдния кош / височина на холката: около 55 - 60% от височината на холката.

Характер:Смел и твърд,обича работата и е издръжлив.Жизнен и темпераментен,благонадежден,дружолюбен и послушен.Нито боязлив,нито агресивен.

Глава:Удължена,леко клиновидна,не заострена.Муцуната е малко по-къса от дължината на черепа м/у задтилната кост и челната плоскост.

Горна част на главата:Черепът е плосък и широк м/у ушите,а м/у очите тесен.
Челна чупка(стоп):Слабо развита.
Лицев череп:
Нос - трябва да отговаря на муцуната,да не бъде нито твърде малък,нито твърде широк.да не е раздвоен.Винаги черен,при преобладаващ кафяв цвят на козината може и кафяв.
Муцуна - силна,мощна,ясно изразени бузи,дълбока долна челюст,силно окосмена брадичка.
Устни - стегнати,изпънати и добре пегментирани.
Челюст/Захапка-големи зъби.Силни челюсти с перфектна,подредена и остра захапка,при което острият горен ред зъби захваща долния без да остава пространство помежду им и зъбите са разположени вертикално на челюста.С 42 зъба, съответстващи на зъбната формула.
Очи - тъмни,малки,овални,дълбоко разположени,прилежащи мигли,решителен израз.
Уши - високо поставни,леко прилепнали ,не съвсем малки,във формата на буквата V.
Шия - мощна,не прекалено дълга,със силен преход към лопатката.

Тяло:
Горна линия - права.
Холка - ясно очертана.
Гръб - силен,прав,не твърде къс.Поясната област с мощна мускулатура.
Задница - силна мускулатура,плоска.
Гръден кош - дълбок.Добре извити ребра.Не твърде широка,дълга гръдна кост с достигащи далеко назад ребра.
Долна линия - преминава с елегантен замах назад.Къси стегнати слабини и леко повдигнат нагоре стомах.
Опашка - добре разположена на удължената задница, скъсена около 1/3.Допустимо е да не е отвесна,а леко повдигната,но в никакъв случай не бива да е над нивото на гърба.

Предни крайници:
Общ вид - гледани от пред те са прави и успоредни,а от срани имат добра стойка под тялото.Разтоянието от земята до коляното е приблизително равно на това от коляното до холката.
Рамене - косо разположена назад дълга лопатка,с мощна мускулатура.Подходящ ъгъл се слючва м/у лопатката и мишницата.
Мишница - по възможност дълга с добра суха мускулатура.
Коляно - разположено близо до тялото,нито много на вътре,нито много навън.Подходящ ъгъл м/у мишницата и подмишницата.
Предмишница - суха,вертикално разположена.Силни кости.
Става на предния крак - силна (за връзка с лапата).
Средна част на предния крак - насочена леко напред костите са по - скоро здрави,отколкото фини.
Предни лапи - често по - широки от задните,с добре затворени пръсти и достатъчно дебели,груби,устойчиви и добре пегментирани възглавнички.

Задни крайници:
Общ вид - гледани отзад изглеждат прави и успоредни.Подходящи ъгли м/у бедрото и подбедрицата,както и м/у подбедрицата и среддната част на задния крак.Здрави кости.
Бедро - дълго,широко и мускулесто.
Коляно - силно с подходящ ъгъл м/у бедрото и подбедрицата.
Подбедрица - дълга, мускулеста и жилава.
Скакателна става - дълбоко разположена и силна.
Задни лапи - совално кръгла форма и прибрани пръсти.Имат достатъчно дебели,груби,устойчиви и добре пегментирани възглавнички.Стъпват успоредно в неподвижно състояние и в движение,като не бива да са насочени нито навън,нито навътре.

Кожа:Дебела,стегната,прилежаща към тялото без гънки и бръчки.

Козина:Гладка,дебела и твърда остра козина или тънка гладка.
Цветът е черен,тъмно кафяв или сивочерен допълнен с червено- жълти и ясно разделени чисти петна на веждите,муцуната,гърдите,краката и ануса.Светли и тъмни участъци в същите цветове се допускат.Толерират се малки бели петънца по гърдите и пръстите.

Ръст и тегло:
Височина на холката:мъжки женски 33 - 40 см.
Тегло(желателно тегло за работа) мъжки - 9 - 10 кг
женски - 7.5 - 8.5 кг

Тестиси - мъжките трябва да имат два очевидно добре развити тестиса,които се намират изцяло в скротума.

Грешки:Всяко отклонение от горе споменатите точки се смята за грешка,чиято оценка зависи точно от степента на отклонението.Липсата на единия или двата М3 не е грешка.

Тежки грешки:
Тесен череп,тънка или остра муцуна,издадена напред долна челюст,тесни челюсти,слаби зъби,общо неравномерно поставени зъби в горната или долната редица на резците.
Светъл нос или нос на петна.
Светли прекалено големи или изпъкнали очи.
Изправени уши,развяващи се уши,прекалено малки,прекалено ниско поставени или прекалено тежки уши.
Отвесни предни крайници.
Потънал или шаранов гръб,твърде къс гръб.
Къса гръдна кост.
Прекалено тясна или прекалено широка предница.
Отвесни задни крайници издадени напред.
Силно извити навън или навътре лакти,тесни пръсти,широки пръсти,изкривени на вътре задни крака.Крака с формата на буквата О.както в стойка така и в движение.
Походка "раван" ,твърде широки крачки или ситнеща походка.
Разперени лапи ,котешки лапи.
Висока опашка,твърде ниско разположена опоашка,висяща опашка.
Къса козина,твърде дълга козина,отворена или тънка козина.

Пороци:
Слаб характер,страх от изтрел и дивеч.
Обратна захапка,кръстосана захапка,клещовидна захапка,частични "клещии",кулисна захапка,липсващи зъби(освен М3).
Недостатъци на тестисите,недостатъци в пегментацията.
Скропия,ентропия,различни цветове нв очите,стъклени очи или пъстри очи.
Липсващи цветове,прекалено голям или прекалено малък ръст.




Аз ще дам малка информация за обучение на птичари по време на лов :


Здравейте уважаеми читатели.Тъй като сега е сезона на активен лов,искам онтово да обърна Вашето внимание на темата за нашите неоценими четирикраки помощници –ловните кучета.За да бъде изпълнен с приятни емоций и да е резултатен ,лова с куче-птичар е необходимо да има изградена силна връзка между ловеца и неговото куче.Нейното начало започва още с вземането на избраното от нас куче,преминава през подходящите грижи в отглеждането и възпитанието му,в самото общуване и работата с него.Залог за успешен край на такава връзка е разбирането,че кучето не ни възприема като стопани.За него ние сме –водачи на глутницата.Знаейки това,можем да насочим целия процес на общуване с кучето в правилна посока още от самото начало,стремейки се винаги да бъдем лидери.Естествено ,това не значи винаги да сме строги и безкопромисни,необходимо е да сме и толерантни към него.Само този стопанин на ловно куче,който се научи да разбира неговото поведение,ще изпитва истинско удоволствие от всеки миг прекаран с него.
Както дресировката на кучето се разделя на два етапа-възпитание и обучение-така и лова с него е добре да се раздели също на два етапа-лов с куче през първия му сезон и лов с куче ,което има поне един такъв “зад гърба си”. Началото ще се спра на втория етап-лов с опитно куче и неговото поведение.
1.Не винаги кучето влиза и претърсва храстите-това не е и необходимо,защото минавайки близо до храста,то не е усетило миризмата на дивеч носена от вятъра или оставена по земята.
2.Ловувайки в открит терен,кучето често се отдалечава от ловеца-това става обикновенно,когато гъстотата на дивеча в този терен е малка.Обзето от ловната страст и водено от инстинкта си ,кучето се отдалечава в стремежа си по-бързо да открие дивеча.Обратно-в терен с голяма гъстота на дивеч,кучето няма как да се отдалечи и работи близо до ловеца.
3.Отказ на кучето да апортира –най-честата причина за това е разкъсан при изстрела дивеч.Много малко са случайте,в които кучето ще апортира такъв.Ако то откаже да апортира,въпреки че дивеча не е разскъсан-може би причината е преумора или прегряване.В подобни случай лова се прекратява,за да се даде почивка на кучето.Вида на самия дивеч също влияе върху апорта-за някой кучета горския бекас има остра и неприятна миризма и те отказват да го апортират.Телото на дивеча също е от значение-трудно един бретон-шпаньол ще апортира заек например/не казвам ,че е невъзможно/.
Сега да разгледаме лова с младо и неопитно куче.Тук ще си позволя по скоро да насоча вниманието Ви към действията на ловеца,защото в този етап той има водеща роля в лова.Имайки предвид,че кучето няма натрупан опит,ние трябва да го насочваме и поощряваме неговите действия.Най-важното условие за успешен лов и правилната работа на кучето е –избора на правилна посока на движение в ловния терен.Винаги трябва да вървим така,че вятъра да духа в лицето ни.Така /имайки предвид,че кучето се движи пред нас/и най-слабата миризма на дивеч,ще бъде доловена от него от по-голямо растояние.Този факт е много важен-когато кучето усети отдалеч дивеча,то може да подходи внимателно и точно към него,да направи стойка така ,че да принуди дивеча да остане на мястото си.Движейки се в обратна посока спрямо тази на вятъра,кучето не може да долови миризмата на дивеча и освен ,че “стъпва “върху него,често и го подминава.Освен това,в този случай дивеча отдалече е усетил нашето присъствие и или се премества ,или е подготвен за приближаването ни.В повечето случаи,когато е изненадан ,той се затаява на мястото си ,разсчитайки на маскировката си да оцелее.Именно това условие е необходимо винаги да се има предвид-за да бъде изненадан дивеча,не трябва да се подават често и с висок тон команди на кучето,защото те го предупреждават .Другото важно нещо в действията на ловеца е-когато кучето направи стойка на дивеч,да не позволява то да вдигне същия.Това трябва да направи самия ловец.Не забравяме ,че кучето освен липсата на опит е и младо и риска да се впусне в преследване на дивеча е голям.Освен това ,когато ловеца вдига дивеча,младото куче свиква да стой на стойка ,изсчаквайки да се приближи ловеца.През първия сезон на младото куче ,не трябва да допускаме при изстрел да разскъсаме дивеча-по добре да пропуснем от колкото да направим това,защото съществува реална възможоност кучето да се опита или изяде същия.
В началото на тази тема,споменах ,че в лова с птичар ,трябва да съществува връзка между ловеца и неговото куче.Това означава,че и самия ловец трябва да се учи от него и да познава поведението му във всяка една ситуация.Това има огромно значение в лова и се постига чрез всекидневно общуване с кучето.
Уважаеми читатели,ще си позволя да Ви дам един пример,който надявам се ще е от полза на всеки от Вас да постигне както по-добри резултати в лова,така и по-виша степен в общуването с кучето.И така: Отивам на лов за пъдпъдък с моето куче,знаейки че след като открие дивеча и направи стойка,то ще ме изсчака да се приближа и да вдигна дивеча.Пушката ,с която ще ловувам е наддцевка.Тези три неща са ми достатъчни за да избера подходящи патрони за този лов-№ 13 дисперсант/кръстачка/,28гр. и №10 концентратор и 32гр.В “цилиндъра”слагам №13,а в “полушока”№10.Пускам кучето и започвам лова.В даден момент ,то усеща миризма на дивеч и прави стойка.Приближавам се внимателно и заставам пред него-така кучето е зад гърба и и риска да подгони дивеча е малък.В момента на излитането пъдпъдъка ще е на около 1-2метра от мен и за да мога да го улуча без да го разскъсам ,стрелям с патрон№13.В случай ,че пропусна ,пъдпъдъка вече ще се е отдалечил от мен,давайки ми възможност да опитам изстрел с патрона за по-голяма дистанция-този с концентратора.
Уважаеми читатели,ето как познавайки поведението на кучето си ,освен че значително увеличавам възможността за сполучлив ловен излет,насочвам и неговите действия в правелната посока,спазвайки описаните по-горе неща.
Н А С Л У К А

Автор : koyot

30
Лов без огнестрелни оръжия / Re:Фотолов
« -: Юни 01, 2009, 07:43:24 pm »
Ми не съм много сигурен, но предполагам че са яйца от : бърне ( малко вероятно ), или кос което също не ми се вярва  :-\  ???

Страници: 1 [2] 3