За 15-и път Пловдив се превърна в столица на ловджийските и рибарските такъми. Епицентърът е палата 3 на Международния панаир, а събитието е вече традиционното изложение - “Природа, лов, риболов”, което продължава от 1 до 5 април. Тази година в него са представени 149 фирми от 16 държави, а съорганизатори са Държавната агенция по горите и Съюзът на ловците и риболовците в България (СРЛБ).
За първи път със свои щандове са представени Чешкоморавският ловен съюз и Литовският сафари клуб. Също премиерно, с много атрактивна колекция от старинни кремъчни ловни оръжия с великолепна украса от седеф и сребро в палатата е представена и музейната сбирка на СЛРБ.
На чешкия щанд обаче непременно трябва да видите една от скритите перли на тазгодишното изложение! Това е трофеят от муфлон от 1992 г., който бе световен рекорд за цели 14 години, с оценка от 252,45 точки по CIC и който драматично бе победен до друг чешки трофей едва през 2006 г. само с 5 стотни от точката - 252,50 т. по CIC.
Премиера, която в никакъв случай не бива да бъде пропусната, е представянето и демонстрациите с летене на дресирани ловни соколи, които Българската асоциация за запазване на грабливите птици ще прави всеки ден в Панаирното градче от 13,30 до 14 ч между палати 6 и 7.
Подобни прояви, дори с опитомени орли и ястреби, са неотменна атракция от години на най-големите ловни и оръжейни прояви в Европа, например в Нюрнберг и Дортмунд.
“Всички дресирани соколи в Пловдив са излюпени и отгледани в специални центрове за развъждане, откъдето са купени. Нито една птица сред представените на изложението не е хваната в природата, а за да няма никакво съмнение за някакви злоупотреби със застрашените видове грабливи птици, всяка една има паспорт, в който пише от кой развъдник в Германия или Англия е взета.
Друга практика, която предотвратява дори и международния нелегален трафик с яйца от застрашени видове грабливи птици, пък е създаването на хибриди между северен сокол и сокол скитник, които не могат да имат потомство”, обясни Павел Якимов, председател на асоциацията.
Иначе на изложението е представено и всичко необходимо за екипирането на ловеца, въдичаря, но и за любителите на лъковете, на ездата и дори на офроудното каране на специални високопроходими машини.
Пред палата 3 например са подредени много интересни високопроходими японски машини “Кавазаки”. Те могат не само да откарат ловджията и до най-трудно достъпното чакало в планината, но имат и прикачни инструменти като гребла за разчистване на сняг и дори вариант на задвижване с меки гумени вериги за още по-висока проходимост. На изложението при вече ударилата и у нас криза тези ATV-та се предлагат с доста солидни отстъпки.
Пак като отговор на финансовата ситуация в България е и “Антикризисната зона”, обявена на щанда на оръжейния “ВИП комплекс”. Тук с намаления до 50% могат да се вземат няколко модела ловни костюми и обувки. Подхождащият и за авджии, и за рибари модел “Спринг трий” на “Про хънтър”, който е от памук с реалистичен маскиращ горски камуфлаж, е само 58 лв., а зимният комплект от яке и панталон с водонепропускаща мембрана от същия производител - “Уинтър трий” сега е 89 лв. Атрактивни са и отстъпките за ловните полуавтомати. Най-евтиният сред тях в момента е “Чърчил” - 12 калибър магнум, с орехов приклад, който на панаира е с цена от 499 лв.
Сред рибарските такъми с много добри отстъпки могат да се купят директни телескопи “Тика”, като дори 10-метровият модел от тях сега струва 520 лв.
Хубави въдичарски шезлонги с дебели подплатени възглавници и дървени опори за лактите “Фишермен клуб” най-вероятно ще изкушат заклетите шаранджии, защото могат да се купят само за 75 лв.
Иначе на изложението има и такъми топмодели! Най-скъпата надцевка в е “Берета Перения” - 4900 лв., а най-скъпата риболовна макара е “Шимано Стела” за 1200 лв. Най-скъпата ловна е карабина е “Блазер” за 21 566 лв., а най-скъпият сонар с GPS система за спътниково позициониране е “Лоурънс” - 1990 лв